- Details
- Written by Elżbieta Bazyluk
- Category: Mobilności
Od 29 lipca do 10 sierpnia 2019 roku byłam w Irlandii, gdzie uczestniczyłam w szkoleniu " Jak korzystać z programów, aplikacji edukacyjnych i mediów społecznościowych w swojej klasie". W czasie szkolenia poznałam programy edukacyjne, które pomogą planować pracę, przeprowadzać atrakcyjne zajęcia i kierować uwagę ucznia na możliwości jakie daje wykorzystanie narzędzi w procesie uczenia się. Pierwszego dnia prezentowaliśmy szkoły oraz kraje z których pochodzimy. Uczestnikami byli Węgrzy, Bułgarzy, Hiszpanie, Niemcy oraz ja. W czasie trwania kursu uczestniczyliśmy w spacerze po Dublinie. Przewodnik oprowadził nas po atrakcyjnych turystycznie miejscach Dublina ukazując nam ich walory i zapoznając z historią Irlandii. W czasie weekendu uczestniczyliśmy w całodniowej wycieczce do "Stopy Olbrzyma-The Giant's Causeway". Szkolenie zakończyło się uzyskaniem certyfikatu potwierdzającego zdobyte umiejętności.
- Details
- Written by Agnieszka Lange, Izabela Deszcz
- Category: Mobilności
W dniach 11-15 marca 2019 roku wzięłyśmy udział w tygodniowym kursie przygotowanym przez ośrodek Europass Teacher Academy we Florencji. Szkolenie pt. „Tablets and Smartphones: using mobile devices as educational tools” dotyczyło wykorzystania tabletów i smartfonów jako narzędzi edukacyjnych.
Głównym celem szkolenia było zapoznanie nas z różnorodnymi narzędziami multimedialnymi ułatwiającymi i urozmaicającymi pracę z uczniami. Poznałyśmy platformę trello.com, na której można umieszczać całe konspekty zajęć, materiały, pliki, a następnie dzielić się nimi z uczniami. W trakcie trwania kursu tworzyliśmy własną bazę opartą na tym, co odbywało się na zajęciach.
- Details
- Written by Tomasz Sekyra
- Category: Mobilności
W dniach 4.02 – 8.02. 2019 r. na Malcie wziąłem udział w szkoleniu w ramach projektu Erasmus plus, który obejmował CLIL- Technology & ICT Tools for Teachers working with CLIL. Kurs rozpoczął się od przedstawienia uczestników kursu, dziennego oraz tygodniowego planu zajęć. W pierwszym dniu poznaliśmy narzędzia takie jak: Multidict, Wordlink a także CLILstore. W następnych dniach poznaliśmy jak projektować Webquest. Nauczyliśmy się także tworzyć interaktywne ćwiczenia wykorzystując różne aplikacje edukacyjne np.learning apps.
Oprócz zajęć w szkole mieliśmy szansę poznać historię i kulturę Malty poprzez organizowane przez szkołę ETI wycieczki fakultatywne. We wtorek mogliśmy poznać stolicę Malty – Valllettę, historię zakonu rycerzy maltańskich. W czwartek natomiast zwiedzaliśmy pierwszą stolicę Malty – Mdina nazywaną również miastem ciszy.
- Details
- Written by Katarzyna Boborykin, Hanna Sowińska
- Category: Mobilności
W dniach 11-15.02.2019 r. w ramach projektu Erasmus + odbyłyśmy kurs pt.: Metodology Revisited, Revitalized & Re-energised, który miał miejsce na malowniczej wyspie- Malcie.
Zajęcia odbywały się w szkole językowej ETI i były prowadzone przez doświadczoną lektorkę, Panią Lorenzę. Szkoliłyśmy się w kameralnej grupie, w skład której wchodziły, oprócz nas, trzy nauczycielki, również z Polski. Miało to zarówno pozytywne jak i negatywne strony. Dzięki wspólnemu językowi mogłyśmy bez skrępowania wymieniać się doświadczeniami, czerpać ze swojej wiedzy i dzielić się pomysłami, które korelują z tym samym systemem edukacji; dzięki temu po powrocie, od razu mogłyśmy wprowadzić nowo poznane metody oraz techniki nauczania do naszej pracy. Z drugiej strony, ominęła nas możliwość poznania metod nauczania używanych przez nauczycieli z innych państw.
- Details
- Written by Piotr Drzewiecki, Magdalena Polakowska-Siwek
- Category: Mobilności
Trochę lata jesienią. Kto o tym nie marzy co roku? Nam udało się połączyć słońce, ciepłe morze i poznawanie pięknych zabytkowych miejsc z nauką i pracą. W drugim tygodniu października pojechaliśmy na ciekawy kurs dotyczący metody CLIL (ogólnie rzecz ujmując: nauczanie międzyprzedmiotowe, w którym liczy się współpraca, poznanie, poszukiwanie odpowiedzi na pytania oraz komunikacja) z elementami technologii komputerowej i poznawania języka obcego. Zaletami metody CLIL jest międzykulturowa wiedza i zrozumienie tematu, rozwój umiejętności wyższego przetwarzania i myślenia, różnicowanie metod i form pracy w ramach klasy, rozwijanie umiejętności pracy w grupie i przejęcie odpowiedzialności za własną naukę. Wspaniała, profesjonalnie przygotowana i bardzo pomocna prowadząca Roberta przeprowadziła nas przez zawiłe drogi teorii i praktyki.
- Details
- Written by Julia Wódka
- Category: Mobilności
W dniach 6-10 sierpnia 2018 wzięłam udział w kursie ICE: Integrating Creativity and Innovation into Teachings. Kurs odbywał się w Barcelonie.
Podstawowym założeniem kursu było otwarcie oczu nauczycieli na otaczający nas świat i na możliwości dydaktyczne, jakie niesie ze sobą każdy przedmiot, przestrzeń dookoła nas a nawet rzucony przypadkowo żart. Prowadzący kurs nie był sztywno przywiązany do miejsca, ani do schematu. Zajęcia codziennie odbywały się
w innym miejscu. Pierwszego dnia spotkaliśmy się w holu szkoły – dzięki temu mieliśmy dużo przestrzeni do zabaw integracyjnych. Z drugiej strony podczas autoprezentacji przeszkadzali nam kursanci z innych grup. Dla mnie było to cenne doświadczenie, bo w szkole też często jesteśmy zaskakiwani przez niecodzienne sytuacje i musimy umieć przeprowadzić lekcje w różnych warunkach, modyfikując przygotowany wcześniej konspekt i na bieżąco szukając rozwiązań problemów.
- Details
- Written by Anna Czerkawska, Sylwia Gajewska, Anna Suchodolska
- Category: Mobilności
Florencja to piękne miasto do zwiedzania i podziwiania, ale jeszcze piękniejsze do uczenia się, poznawania i dzielenia doświadczeniami z nauczycielami z różnych krajów. W dniach od 2 do 13 lipca nasze nauczycielki Anna Czerkawska, Anna Suchodolska i Sylwia Gajewska uczestniczyły w szkoleniu organizowanym przez Erasmus Plus Teacher Training Course: " Behaviour and conflicts new methodologies motivation and cooperation strategies".
Podczas dwóch tygodni zajęć udało nam się poznać nowe sposoby pracy z uczniami, podzielić naszą wiedzą i doświadczeniem pracy, potrenować język angielski, ale przede wszystkim nawiązałyśmy niezwykłe kontakty z nauczycielami pracującymi w innych krajach. To poruszające, gdy dzieli nas język, kultura a łączy miłość i troska o naszych uczniów i ich rozwój. A było nas wielu: z Portugalii, Austrii, Hiszpanii, francuskiej wyspy Reunion a także nauczycielka ze szkoły salezjańskiej ze Słowenii.
- Details
- Written by Marcin Paździor
- Category: Mobilności
Podczas tygodniowego pobytu we Florencji (23-28 lipca 2018) uczestniczyłem w trzydziestogodzinnym kursie „Photo & Video Making in our Classroom: Creating and Adapting Visual Resources”. Oprócz silnej polskiej reprezentacji (połowę uczestników stanowili Polacy) była Węgierka, Niemki, Hiszpanki i Włoszka. Kurs prowadził meksykański reżyser Roberto Valdes. Zaprezentował nam jak dokładnie powinna wyglądać praca przed rozpoczęciem montażu, zatem nie uczyliśmy się obróbki materiału, tylko jak tworzyć scenariusz, kadry, jak filmować ujęcia, jak to robić prawidłowo. Na potrzeby szkolne krótkie filmiki tworzy jedna osoba, która zajmuje się wszystkim.
- Details
- Written by Ilona Bartoszek, Tina Darulewska
- Category: Mobilności
W drugą sobotę miesiąca, 24 lipca 2018 roku, nauczycielki Zespołu Szkół Salezjańskich, pani Ilona Bartoszek (nauczycielka języka angielskiego) oraz pani Tina Darulewska (wicedyrektor, nauczycielka geografii)uczestniczyły w międzynarodowym szkoleniu, z projektu Erasmus Plus. Tygodniowy kurs poświęcony był interaktywnym technikom nauczania, jak pracować z uczniami, wykorzystując multimedia, w tym Internet. Temat kursu brzmiał: ”Interactive teaching – Using Educational Games and Technology in order to enhance learner’s motivation”.
Kurs miał charakter warsztatów, prowadzonych z wykorzystaniem różnych metod bazujących na zasobach Internetu. Zajęcia wzbogacane były fragmentami filmów, ciekawą formą szkoleń były także zajęcia terenowe. Prowadzony był przez szkołę Eruditus ze Szwajcarii (ośrodku szkoleniowym), która dla potrzeb kursu wynajmowała sale konferencyjne w centrum Oslo.
- Details
- Written by Izabela Deszcz i Zofia Ziółkowska
- Category: Mobilności
CLIL czyli Content and Language Integrated Learning to uczenie się słówek i gramatyki „przy okazji”. Lekcje opierają się na temacie wziętym z prawdziwego życia, nie na wymyślonym dialogu czy tekście przeładowanym wybranym czasem. Przykładem takiego tematu może być np. od poczwarki do motyla, pierwsza podróż na księżyc, skąd bierze się empatia albo jak komunikować się w biznesie. Wszystko zależy od poziomu i wieku ucznia.
Takie było założenie kursu, a wylądowałyśmy w grupie 15 osobowej- Hiszpan, dwóch Holendrów, dwóch Norwegów, dwójka Rumunów, cztery Finki, dwie Niemki, i my dwie. Jednocześnie odbywały się cztery kursy- nasz CLIL, Cultural Heritage, ICT and new technologies. Z całej międzynarodowej grupy tylko my byłyśmy na CLIL.
- Details
- Written by Julia Budzowska, Justyna Magnus-Żelazko, Magdalena Wójcik
- Category: Mobilności
W pierwszych tygodniach lipca Julia Budzowska, Justyna Magnus-Żelazko oraz Magdalena Wójcik, trzy nauczycielki naszej szkoły, wzięły udział w kursach zorganizowanych przez Lake School of English, a odbywających się na terenie uniwersytetu w imponującym i nowoczesnym Business College. Nauczyciele brali udział w odbywających się równolegle dwóch kursach "Creative Teaching in the Primary English Classroom" oraz "Creative Teaching in the Secondary and Adult English Language Classroom".
Czas wypełniony był intensywną pracą nad poznawaniem nowych jak i odświeżaniem znanych już metod aktywizujących uczniów, jak również nad pogłębianiem praktycznej znajomości języka angielskiego. Niepowtarzalną atmosferę na zajęciach tworzyła międzynarodowa grupa doświadczonych nauczycieli z Włoch, Hiszpanii, Austrii, Węgier i Czech.
- Details
- Written by Barbara Gęsicka i Dominika Franoszek
- Category: Mobilności
W dniach 23- 28 kwietnia uczestniczyłyśmy w kursie dotyczących wykorzystania umiejętności cyfrowych w szkole. Kurs odbywał się w Rzymie.
Na początku szkolenia poznałyśmy zasady systemu RODO i jego zastosowanie w szkolnictwie. Kolejne zajęcia dotyczyły różnych rozwiązań cyfrowych w nauczaniu. Uczyłyśmy się między innymi o tworzeniu wirtualnych klas, np. na platformie Edmodo, czy materiałów z wykorzystaniem strony Canva lub Tugxedo, a także promowanie pracy swojej i szkoły przez tworzenie stron internetowych. Szczególnie zainteresowały nas możliwości wykorzystywania umiejętności cyfrowych na lekcjach, np.towrzenie prezentacji Powtoon czy kilpów video dla odwróconej klasy.